Historia
Anna Grzeszna – Kozikowska
09 Kwi 2021Centrum rozrywki Parowe bei Culm (Parowa przy Chełmnie)
Jednym z ważniejszych miejsc rekreacji i wypoczynku chełmnian od końca XIX wieku po okres międzywojenny była tzw. Parowa. Dziś określilibyśmy je nawet mianem centrum rozrywki.
Co prawda miejsce to znajdowało się w dość znacznej odległości od miasta, ale ściągało tam wielu mieszkańców. Obiekty, które pozostały po tym przedsięwzięciu zachowały się do dziś, przy ulicy o nazwie Parowa.
Parowe bei Culm (Parowa przy Chełmnie)
O dawnej sławie i renomie Parowy świadczą już tylko stare pocztówki i opisy z prasy. Na widokówkach, które ukazywały się na przełomie XIX i XX w. odnajdziemy wpis określający to miejsce jako Parowe bei Culm czyli Parowa przy Chełmnie, a właścicielem lub zarządcą tego miejsca był wówczas Guido Mehliss.
Umieszczono również adnotację, że obiekty te „położone są 8 minut od stacji kolejowej”.
Duży teren rekreacyjny
Był to duży teren otoczony zielenią. Znajdowała się tam murowana restauracja wraz z domem gościnnym, murowana strzelnica, kilka obiektów drewnianych, a także scena. Prawdopodobnie funkcjonowała tu również kręgielnia i inne elementy rekreacyjne.
Mieściło się tam ponad 300 osób
Przy restauracji, w okresie letnim, na zewnątrz wystawiane były stoliki wraz z krzesłami. Goście mogli spożyć posiłek lub napić się wybranych trunków. Jednorazowo mogło tam przebywać nawet 300 do 400 osób. W okresie międzywojennym odbywały się tam m.in. uroczystości Bractwa Strzeleckiego czy różnych organizacji i stowarzyszeń katolickich.
Dziś miejsce to zupełnie nie przypomina tego sprzed 100 lat.
Budynek restauracji w Parowie (pocztówka ze zbiorów MZCH)
Budynek dawnej restauracji w Parowie – widok obecny (Fot. AG-K)
Obecny, ogólny widok na zabudowania dawnego centrum rozrywki jakim była Parowa (fot. AG-K)
Budynek dawnej strzelnicy w Parowie - widok obecny (fot. AG-K)