Historia
Chełmno. Uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]
Dziś o godzinie 12 przy Grobie Nieznanego Żołnierza Chełmno uczciło 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. To ważny dzień dla pamięci o tym co było i przestroga, żeby nigdy więcej ten ogrom cierpienia się nie powtórzył.
Rozmawiamy o pracach konserwatorskich w muzeum i ludziach tworzących tkankę miasta [ZDJĘCIA]
15 grudnia 2023 r. chełmnianie i goście, którzy specjalnie przyjechali w tym dniu do miasta, mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach w Muzeum Ziemi Chełmińskiej: oddaniu po remoncie odrestaurowanej, renesansowej Sali Sądowej i otwarciu wystawy poświęconej artystycznej rodzinie Piotrowiczów (Antoniemu, Janowi i Irenie).
Kto wziął ślub w wakacje i co to za cyrk przyjechał do Chełmna?
Lipiec i sierpień 1936 roku obfitował w Chełmnie w wiele ważnych wydarzeń. W mieście gościł Wojewoda Władysław Raczkiewicz oraz wielu turystów. Odbyło się kilka spektakli, występów i jubileuszy. O wszystkim na bieżąco donosił lokalny „Nadwiślanin”.
Archiwalne zdjęcia Chełmna. Pojazdy na pierwszym planie i w tle
Wybraliśmy archiwalne zdjęcia z grupy facebookowej Nostalgia Chełmno. Postanowiliśmy na ten moment, kiedy oczy błyszczą, gdy ruszamy z miejsca albo nawet jesteśmy wożeni. Temat na dziś to pojazdy na pierwszym planie i w tle.
Chełmno w 1936 roku. Czternaście kadrów Henryka Poddębskiego [ZDJĘCIA]
Prezentujemy czternaście kadrów Chełmna widziane okiem Henryka Poddębskiego. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego są 83 skany pokazujące miasto w 1936 roku.
Już wiadomo, kim jest kobieta w welonie
Do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie każdego roku trafia sporo zabytków. Część z nich placówka nabywa na aukcjach antykwarycznych czy internetowych, a część to dary. Każdy z artefaktów jest opisany, skatalogowany i zabezpieczony. Mimo żmudnych prac, wiele z nich „przemawia” dopiero po latach.
Centrum rozrywki Parowe bei Culm (Parowa przy Chełmnie)
Jednym z ważniejszych miejsc rekreacji i wypoczynku chełmnian od końca XIX wieku po okres międzywojenny była tzw. Parowa. Dziś określilibyśmy je nawet mianem centrum rozrywki.
Czy masoni podpisywali pakt z diabłem? Loża masońska w Chełmnie i Świeciu
W powszechnej świadomości przetrwał negatywny obraz masonerii jako organizacji walczącej z religią i Kościołem, chcącej zburzyć porządek społeczny. Wierzono, że masoni wyrzekali się Boga i podpisywali pakt z diabłem - co dawało nadnaturalne zdolności. Przyczyną tworzenia się legend i powszechnej nieufności była aura tajemniczości otaczająca rytuały i symbolikę masońską.