Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
11 maja 2023Co zrobić, gdy wypowiedzenie jest niezgodne z prawem
Dostałem wypowiedzenie, które jest niezgodne z przepisami. Co mogę w tej sytuacji zrobić i czy na pewno jest ono niezgodne z obowiązującym prawem? Odpowiada Marlena Słupińska-Strysik, adwokat ze Świecia.
Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub ze skutkiem natychmiastowym, bez wypowiedzenia. Jeżeli rozwiązanie umowy jest niezgodne z prawem pracy, pracownik może zakwestionować otrzymane wypowiedzenie lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.
Wypowiedzenie niezgodne z przepisami. Czego może żądać pracownik?
Jeżeli pracownik otrzyma wypowiedzenie niezgodne z przepisami, może wnieść odwołanie do sądu pracy i żądać uznania bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, pracownik może żądać przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Wynosi ono równowartość wynagrodzenia pracownika za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, ale nie mniej niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Natomiast w przypadku umów o pracę na czas określony lub okres próbny pracownik może dochodzić jedynie odszkodowania. Wówczas wynosi ono sumę wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, jednak maksymalnie za trzy miesiące.
Kiedy wypowiedzenie jest niezgodne z przepisami?
Wypowiedzenie jest niezgodne z prawem, jeżeli m.in. nie zostało sporządzone w formie pisemnej, nie zawiera pouczenia o możliwości wniesienia odwołania bądź dotyczy pracownika podlegającego szczególnej ochronie, np. kobiety w ciąży lub osoby, której brakuje czterech lat do emerytury. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi również wskazać przyczyny jej wypowiedzenia. W przeciwnym razie pracownik może wnieść odwołanie, wskazując, iż wypowiedzenie jest nieuzasadnione.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia
Jeżeli natomiast pracownik otrzyma oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, przed sądem pracy może żądać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania. W odwołaniu pracownik może powołać się na brak przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie czy naruszenie zakazu rozwiązania umowy (np. podczas usprawiedliwionej nieobecności pracownika).
Odwołanie należy wnieść do sądu w ciągu 21 dni od doręczenia wypowiedzenia lub pisma rozwiązującego umowę bez wypowiedzenia. Pracownik może wnieść odwołanie do sądu rejonowego właściwego dla siedziby pracodawcy, ale może też wybrać sąd, w którego okręgu praca była wykonywana, albo sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokata ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].