Wiadomości
Joanna Dolecka
03 Kwi 2024Wybory samorządowe 2024 w Chełmnie. Mariusz Kędzierski odpowiada na pytania o miasto
DEBATA WYBORCZA 2024 W CHEŁMNIE. Przed wyborami samorządowymi zadaliśmy kandydatom na burmistrza miasta pytania na tematy zgłaszane przez mieszkańców. Zachęcamy do poznania obu kandydujących, by 7 kwietnia wybrać jak najlepiej. Oto odpowiedzi Mariusza Kędzierskiego (do 2018 roku - przez wiele lat - burmistrza Chełmna).
Czy bierze pan pod uwagę kursy busa na cmentarz komunalny, który podlega miastu?
- Oczywiście, rozmawiałem z przewoźnikiem, zabezpieczymy w budżecie odpowiednią kwotę. Mieszkańcy chcieliby chociaż jeden kurs w tygodniu.
Czy planuje pan dofinansowanie busów na linii Chełmno-Świecie i co zamierza pan zrobić w celu poprawienia komunikacji publicznej między tymi miejscowościami (miejscowości dzieli kilka kilometrów, a komunikacja publiczna słabo jest zorganizowania, nie ma dojazdu do pracy na godz. 6)?
- Starosta i ja jesteśmy jak najbardziej „za”, potrzebujemy jeszcze rozmowy z Burmistrzem Świecia, żeby dograć temat.
Co zamierza pan zrobić w sprawie zabezpieczenia najważniejszej potrzeby mieszkańców Chełmna, jaką jest zdrowie? Zabezpieczenie zdrowia naszych dzieci to podstawa, a w mieście nie mamy oddziału dziecięcego, brakuje też specjalistów i niezbędnego w tych czasach wsparcia psychologicznego. Poproszę o konkretny plan działań co do realizacji programów z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz informację czy zamierza się pan porozumieć ze starostą w sprawie partycypowania w kosztach i wspólnych działań z zakresu dostępu mieszkańców do leczenia.
- Starosta jest tutaj kluczowym elementem, więc trzeba się porozumieć. W szkołach pielęgniarka jest parę dni w tygodniu, ale z własnych obserwacji widzę, że przyda się więcej. Na ten temat będziemy rozmawiać ze Starostą.
Co pan myśli o remoncie i rozbudowie amfiteatru?
- Mam to w programie wyborczym. Zaplecze socjalne może służyć również trenującym dzieciom na „saharze”.
Kiedy dzieci doczekają się na osiedlu 750-lecia boiska wielofunkcyjnego?
- Jeśli będę miał na to wpływ, to prace projektowe zaczną się już w tym roku.
Jaką pan oferuje pomoc właścicielom mieszkań w związku z ogromnymi problemami z lokatorami lokali z zasobów miasta, którzy nie potrafią żyć w społeczeństwie (zaniedbują dzieci, uprzykrzają życie innym lokatorom, sprowadzają podejrzane towarzystwo, nie dbają o przestrzeń wspólną)? Czy takie mieszkanie będzie mogła wykupić np. wspólnota?
- Po wyprowadzeniu uciążliwego lokatora mieszkanie miejskie zostanie zbyte w drodze przetargu (zawsze) i niewykluczone, że wspólnota takie mieszkanie kupi.
Jakie jest pana stanowisko w sprawie (od)budowy lokalnej linii kolejowej Unisław-Chełmno? Jak się pan zapatruje na zbudowanie szerszej koalicji, by lobbować w sprawie przywrócenia kolei w Chełmnie u władz wojewódzkich, centralnych, u poszczególnych parlamentarzystów z regionu (czy widzi pan możliwości wspólnej pracy nad tematem – z władzami na wyższych szczeblach — wziąwszy pod uwagę, że Chełmno jest zapleczem kadr dla rozwoju Torunia czy Bydgoszczy)?
- Jeśli tylko będzie taka możliwość to oczywiście, ale temat jest trudny zarówno finansowo jak i logistycznie.
Jakie ma pan konkretne plany dotyczące poprawy jakości edukacji, możliwego dostępu do nowoczesnych technologii w placówkach edukacyjnych oraz wsparcia nauczycieli?
- W tym temacie wiele już zrobiono, ale ciągle otwierają się możliwości, ogłaszane są nowe programy, z których zamierzam korzystać. Będziemy korzystać ze wszystkich możliwości, jakie się pojawią, aby poprawić bazę edukacyjną.
Jaki jest pana plan na poprawę promowania zdrowego stylu życia w mieście?
- Chełmno jest doskonałym miejscem na zdrowy styl życia. Ścieżki biegowe są wszędzie. Siłownie pojawią się na osiedlach, na których ich nie ma. Basen, kluby sportowe nie płacą za sale gimnastyczne (nie zamierzam z tego rezygnować, sprawdziło się).
Jaki jest pana plan na poprawę infrastruktury drogowej w mieście, proszę o podanie kolejności przewidywanych inwestycji?
- Drogi wymagają natychmiastowej interwencji. Zwiększenie kwoty na bieżące utrzymanie dróg jest koniecznością. Kolejność nie zależy od burmistrza tylko od uchwały Rady Miasta. Powstanie dokument przyjęty przez Radę dotyczący kolejności remontu dróg. Mieszkańcy zostaną o tym poinformowani, żeby wiedzieli, czy ulica, którą są zainteresowani, będzie modernizowana za rok czy dwa lata.
Jakie ma pan plany współpracy z lokalnymi służbami w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta?
- To, co można zrobić od zaraz, to doświetlenia przejść dla pieszych. Kontynuowanie finansowania Agatek.
Jakie ma pan plany na pobudzenie inicjatyw społecznych, sprzyjających budowaniu społeczeństwa obywatelskiego?
- Zawsze współpracowałem ze stowarzyszeniami, fundacjami i organizacjami pożytku publicznego – nie zamierzam z tego rezygnować.
Jakie planuje pan wdrożyć innowacyjne rozwiązania technologiczne w przestrzeni miejskiej i w podległych miastu instytucjach, sprzyjające ochronie środowiska?
- Dokończę realizację zapoczątkowanych inwestycji fotowoltaicznych. Sukcesywne rozdzielanie kanalizacji deszczowej od sanitarnej.
Czy zatrudni pan specjalistów, którzy zostali zwolnieni przez obecnego burmistrza, czy będzie szukał nowych ludzi?
- Nie zamierzam robić „czystki”, zobaczę czy pracownicy zatrudnieni przez burmistrza znajdą ze mną „wspólny” język. Chciałbym zdementować plotki, które są rozsiewane, że na stanowisko dyrektora CHDK wraca Pan Napora, że festiwal 9 Hills zniknie. Przypominam, że trzy pierwsze edycje odbyły się za moich czasów. Na pewno nastąpi rozliczenie wydatków poniesionych w ostatnich pięciu latach.
Jakie kroki zamierza pan podjęć (w ciągu najbliższego roku) w celu zlikwidowania wykluczenia komunikacyjnego Chełmna (swobodny dojazd do Świecia, do Terespola, zwiększenie liczby połączeń z Bydgoszczą)? Jak pan chce spowodować, żeby do Chełmna latem wjeżdżały autobusy rejsowe?
Wymaga to współdziałania samorządów różnego szczebla oraz porozumienia się z samorządowcami. Wójtowie również są zainteresowani, aby mieszkańcy poszczególnych gmin mieli łatwiejszy dostęp do transportu. Nie zostawiam tego na później, bo to ważny problem.
W jaki sposób zamierza pan poprawić finanse miasta (to nie jest pytanie o pozyskiwanie środków zewnętrznych)?
- Pierwszy krok to likwidacja stanowisk, które moim zdaniem nie są konieczne. Zwiększenie wpływów do budżetu miasta poprzez działania aktywizujące przedsiębiorców.
Czy planuje pan przywrócić budżet obywatelski? Jeśli tak, jaką kwotę przeznaczyłby pan na ten cel?
- Budżet obywatelski wróci – prawnie co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.