Edukacja
Karolina Błażejczyk
28 Sty 2022Dzień Pozytywnego Myślenia. Połowa szklanki to połowa szklanki
ZRÓB SOBIE DZIEŃ. Amerykańska psycholog Kirsten Haller bada optymizm i okazało się, że pozytywne nastawienie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, wylewów, depresji czy nowotworów nawet o 10 proc.
Uśmiechnij się. Jesteś czarodziejem
Życie jest piękne, uśmiechnij się i do przodu! Możesz wszystko, włącz pozytywne myślenie! – tak wyobrażamy sobie stereotypowego coacha. - Trele, morele, a tu mi czołg jedzie – odpowie stereotypowy Polak – narzekacz. - Bo jak niby taka gadanina, a tym bardziej myśli rojące się w głowie, mają zmienić świat? Czarodziej jestem, czy jak? Ano jesteś.
Optymizm sie opłaca!
Amerykańska psycholog Kirsten Haller bada optymizm i okazało się, że pozytywne nastawienie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, wylewów, depresji czy nowotworów nawet o 10 proc. Można niedowierzać, bo trudno to zweryfikować, ale można zrobić mały eksperyment na samym sobie, zapewniam, że nikomu nie stanie się krzywda. Co więcej, jest ku temu świetna okazja, bo 2 lutego przypada Dzień Pozytywnego Myślenia. A więc do dzieła!
Czy warto roztrząsać rozlane mleko przez cały dzień?
Czystą kartkę przedzielamy linią na pół, po lewej piszemy wszystkie dobre rzeczy, które spotkały nas danego dnia, po drugiej te niedobre. I hej, smaczna kawa czy ładna pogoda też się liczą! Na koniec dnia siadamy wygodnie i analizujemy: są miłe rzeczy? Super! Świętujmy, starajmy się je dostrzegać i powtarzać jak najczęściej.
Jest więcej negatywów? Za pierwszym razem pewnie tak. Na część z nich nie mieliśmy wpływu, ale czy warto roztrząsać rozlane mleko przez cały dzień? Optymizm to nie wiara, że jakoś to będzie i czekanie na cud, to szukanie rozwiązań, wyciąganie wniosków i zadawanie pytań. Czy to, że rozsypałam sól oznacza, że jestem beznadziejna, a świat jest do kitu? Jasne, że nie. To, że słońce wyjrzało zza chmur też nie jest naszą zasługą i nie mówi, że wszystko, łącznie z nami jest przewspaniałe, ale jak bardzo poprawia to humor, prawda?
Uśmiechnij się i idź do przodu
Nie jest ważne, czy szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy pełna. W obu przypadkach wody jest tyle samo i możemy zaspokoić nią pragnienie. Tym razem bez ironii: życie jest piękne. Uśmiechnij się i idź do przodu.