Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
18 maja 2023Immisje, czyli czego sąsiad robić nie powinien i jak z tym walczyć?
Nierzadko zdarzają się problemy z uporczywymi sąsiadami, którzy nie przestrzegają ciszy nocnej bądź prowadzą nieprzyjemną w zapachu hodowlę zwierząt. Jak temu zaradzić, wyjaśnia adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Jako przykład immisji można wskazać nadmierny hałas czy pozbawienie sąsiedniej nieruchomości dostępu do światła słonecznego przez wybudowanie zbyt wysokich budynków.
Czego sąsiad robić nie może?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że działania właściciela danej nieruchomości, które odczuwalne są na sąsiednich nieruchomościach, nazywane są immisjami. Zabronione są takie immisje, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Jako przykład można wskazać nadmierny hałas czy pozbawienie sąsiedniej nieruchomości dostępu do światła słonecznego przez wybudowanie zbyt wysokich budynków.
Niedozwolone mogą być zarówno immisje bezpośrednie, jak i pośrednie. Te pierwsze są efektem świadomego działania właściciela nieruchomości na szkodę sąsiadów, a immisje pośrednie stanowią jedynie szkodliwy skutek jego niecelowych działań.
Co zrobić z ucążliwym sąsiadem?
W sytuacji gdy immisje spowodowały szkody, to każdy z właścicieli nieruchomości sąsiednich może żądać też odszkodowania.
Jeśli zakłócenia są częste i uciążliwe, właściciel dotkniętej immisjami nieruchomości może wystąpić do właściciela nieruchomości powodującej uciążliwości z roszczeniem o zaniechanie naruszeń. Może też żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem, czyli zminimalizowania immisji. Jeżeli zakłócenia nadal będą miały miejsce, można tych roszczeń dochodzić przed sądem. W sytuacji gdy immisje spowodowały szkody, to każdy z właścicieli nieruchomości sąsiednich może żądać też odszkodowania.
Warto też pamiętać, że powyższe roszczenia przysługują nie tylko właścicielom nieruchomości bezpośrednio graniczących z nieruchomością, z której płyną immisje, ale wszystkich nieruchomości nimi dotkniętych.
Jak ocenić sąsiedzkie uciążliwości?
Należy jednak mieć na uwadze, że dozwolone będą takie zakłócenia, które wynikają z normalnej eksploatacji nieruchomości i nie zakłócają normalnej eksploatacji sąsiednich nieruchomości. Dlatego uciążliwość immisji podlega ocenie w świetle przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Inna uciążliwość może być przypisana immisjom na wsi, na terenach przemysłowych czy w pobliżu uzdrowisk. W przypadku sporu to sąd oceni, czy w danych okolicznościach zakłócenia uniemożliwiają korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokat ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].