Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
18 maja 2023Jak bronić się przed niezasadną egzekucją zapłaconego już zobowiązania?
Często zdarza się, że dłużnik spłaca dług do rąk wierzyciela już po zakończonej sprawie sądowej. Warto wiedzieć, jak bronić się przed wszczęciem przez wierzyciela egzekucji po uiszczeniu całości zobowiązania. Wyjaśnia adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której wierzyciel uzyskał wyrok zasądzający na jego rzecz określoną kwotę pieniężną od dłużnika, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Następnie dłużnik spłaca dług bezpośrednio wierzycielowi.
Wierzyciel może udać się do komornika
Jest to sytuacja o tyle ryzykowna dla dłużnika, że wierzyciel wciąż może udać się do komornika i wszcząć egzekucję już spełnionego świadczenia. Wyrok z klauzulą wykonalności jest bowiem tytułem wykonawczym, a przed przystąpieniem do egzekucji komornik nie bada zasadności wniosku o jej wszczęcie.
Dłużnik po spłacie długu może więc żądać zniszczenia oryginału tytułu wykonawczego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mimo to wierzyciel może później wystąpić na drogę postępowania sądowego o ponowne wydanie tego tytułu w miejsce utraconego. Dłużnik i wierzyciel mogą także poczynić adnotację o spłacie długu na oryginale tytułu wykonawczego.
Można zabezpieczyć się pozwem
Dla pełnego zabezpieczenia się przed ewentualną egzekucją dłużnik powinien jednak wystąpić do sądu z powództwem o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności. Takie powództwo dłużnik może wytoczyć po wszczęciu egzekucji przez wierzyciela – przed sądem, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Pozew tego rodzaju można także wnieść jeszcze przed rozpoczęciem egzekucji przez komornika z wniosku wierzyciela. Wówczas właściwy jest sąd, w którego okręgu pozwany (wierzyciel) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. W pozwie należy wykazać, że miało miejsce spełnienie świadczenia należnego wierzycielowi.
W przypadku uwzględnienia powództwa wierzyciel nie może już egzekwować roszczenia z udziałem komornika. Natomiast jeżeli wyegzekwował już dług na podstawie zakwestionowanego tytułu wykonawczego, musi zwrócić dłużnikowi jego równowartość. Warto zatem pamiętać, że powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności najskuteczniej zabezpiecza dłużnika przed ewentualnym wszczęciem przeciwko niemu egzekucji po spłacie długu.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokat ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].