Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
15 maja 2023Jak poradzić sobie z mężem?
Jak poradzić sobie z mężem, który zarabia wielokrotnie więcej od żony - czy w tej sytuacji istnieje sposób, aby zmusić go, by dokładał się do utrzymania domu proporcjonalnie do swoich wysokich zarobków? Odpowiada adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Jedna z czytelniczek zwróciła się do mnie z prośbą o poradę, jak poradzić sobie z mężem. Problem polega na tym, że mąż zarabia od niej wielokrotnie więcej i oczekuje, że żona będzie wykładać tyle samo pieniędzy na utrzymanie rodziny co on. Od niedawna małżonkowie mają spisaną intercyzę. Czy w tej sytuacji istnieje sposób, aby zmusić męża, by dokładał się do utrzymania domu proporcjonalnie do swoich wysokich zarobków?
Zaspokajanie potrzeb rodziny
Okazuje się, że tak. Otóż zgodnie z przepisami prawa rodzinnego oboje małżonkowie zobowiązani są przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Przy czym ten obowiązek nie powinien być wykonywany „po równo”, lecz stosownie do sił oraz możliwości majątkowych i zarobkowych każdego z małżonków.
W praktyce oznacza to, że do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego powinna w większym stopniu dokładać się osoba zdrowsza lub silniejsza – jeśli drugi z małżonków podupadł na zdrowiu, zamożniejsza – jeśli istnieje dysproporcja w majątkach osobistych małżonków, tudzież osoba lepiej zarabiająca.
Co ważne, bierze się pod uwagę nie tylko faktyczne zarobki małżonków, ale także ich możliwości zarobkowe. Oznacza to, że każdy z małżonków powinien dokładać się do utrzymania domu w takim stopniu, na ile faktycznie pozwala mu zarabiać jego wykształcenie i doświadczenie. W praktyce jest to istotne, gdy jeden z małżonków uchyla się od podejmowania pracy bądź świadomie wykonuje pracę poniżej kwalifikacji.
Należy pamiętać, że przez łożenie na utrzymanie domu rozumie się także osobiste starania o wychowanie dzieci i pracę we wspólnym gospodarstwie domowym. Co do zasady, mąż nie może więc stawiać żonie zarzutów, że będąc gospodynią domową, nie dokłada się w odpowiednim zakresie do utrzymania domu.
Po pomoc do sądu rodzinnego
W przypadku, gdy jeden z małżonków nie dokłada się w dostatecznym stopniu do utrzymania rodziny, drugi z małżonków może zwrócić się do sądu rodzinnego. Ma on bowiem moc decydowania o istotnych sprawach rodziny w braku porozumienia między małżonkami. Natomiast w sprawach finansowych sąd jest także władny do nakazania pracodawcy, by wynagrodzenie za pracę jednego z małżonków przelewał na konto drugiego małżonka.
Jak widać, małżonkowie powinni być solidarni finansowo. Wymaga tego nie tylko przyzwoitość, ale także prawo.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokat ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].