Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
18 maja 2023Jak zmienić wysokość alimentów zasądzonych na dziecko?
Wysokość alimentów przyznanych na dziecko może ulec zmianie. Nie zawsze bowiem alimenty w pierwotnej ich wysokości wystarczają na pokrycie wzrastających potrzeb dziecka. Z tego powodu można domagać się podwyższenia zasądzonych alimentów - mówi adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Orzekając o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanego według stanu w chwili wydania wyroku. W razie zmiany tych potrzeb można wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów.
Co jest podstawą żądania podwyższenia alimentów?
W związku z tym podstawą żądania podwyższenia alimentów mogą być przykładowo wzrastające z wiekiem potrzeby dziecka. Ponadto w sytuacji, gdy dziecko zachoruje i będzie wymagało zażywania drogich leków czy rehabilitacji, potrzeby dziecka oraz wydatki niezbędne na ich zaspokojenie mogą znacznie wzrosnąć i uzasadniać podwyższenie należnych dziecku świadczeń alimentacyjnych.
Zmianą okoliczności uzasadniającą podwyższenie alimentów jest także poprawa sytuacji majątkowej lub zarobkowej zobowiązanego.
A zatem np. uzyskanie przez rodzica płacącego alimenty znacznej podwyżki bądź zmiana pracy na lepiej płatną może uzasadniać zwiększenie wysokości uiszczanych przez niego alimentów.
Sąd porównuje potrzeby dziecka z możliwościami zobowiązanego
Sąd, orzekając o podwyższeniu alimentów, ustala, czy nastąpiła istotna zmiana stosunków, uzasadniająca takie żądanie.
W tym celu sąd porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały wcześniej, w dniu orzeczenia alimentów, ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów. Powód musi więc wykazać, że po zasądzeniu alimentów miała miejsce istotna zmiana stosunków.
Pozew wnosi się do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania bądź do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka uprawnionego do alimentów. Wybór sądu należy do osoby wnoszącej pozew. W imieniu małoletniego dziecka pozew wnosi rodzic. Należy też wiedzieć, że pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od opłat sądowych.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokat ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].