Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
14 maja 2023Kiedy trzeba płacić alimenty na rzecz byłego męża?
Orzeczenie rozwodu nie zawsze wiąże się z całkowitym uwolnieniem się od byłego męża. W niektórych sytuacjach może okazać się, iż jeden z małżonków będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka. Kogo może dotyczyć ten obowiązek, wyjaśnia adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Wiele będzie zależeć od zmiany sytuacji materialnej byłego partnera oraz tego, kto został uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.
Sąd nie zasądzi alimentów bez ważnych powodów
W sytuacji, w której oboje małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa, i w sytuacji, w której żadne z nich tej winy nie ponosi, każdy z małżonków może domagać się zasądzenia alimentów od drugiej strony. Szczęśliwie sąd nie zasądzi alimentów bez ważnych powodów. Małżonek domagający się alimentów musi wykazać, iż popadł w niedostatek. Należy przez to rozumieć sytuację, w której nie może samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Innymi słowy: nie jest zdolny do samodzielnego utrzymania się.
Kogo dotyczy rozszerzony obowiązek alimentacyjny
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków. W takim wypadku obowiązuje rozszerzony obowiązek alimentacyjny. Małżonek, z którego winy doszło do rozpadu małżeństwa, może być zobowiązany do płacenia alimentów nie tylko w sytuacji niedostatku drugiej strony. Wystarczy, aby wskutek rozwodu pogorszył się standard życia drugiego małżonka. Alimenty będą wówczas służyć wyrównaniu sytuacji majątkowej. To właśnie w kwestii obowiązku alimentacyjnego szczególne znaczenie odgrywa orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków.
Po 5 latach od orzeczenia rozwodu można spać spokojnie
W sytuacji, w której zobowiązanym do płacenia alimentów jest małżonek nieuznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, obowiązek alimentacyjny nie jest bezterminowy. Po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu małżonek ten może spać spokojnie, bez obaw, iż pewnego dnia z sądu przyjdzie pozew z żądaniami drugiej strony, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd przedłuży ten termin. Wyjątkową okoliczność może stanowić wypadek małżonka uprawnionego do świadczeń, wskutek którego staje się on niezdolny do pracy i pozbawiony środków do życia.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny
Inaczej sprawa wygląda, jeżeli winę ponoszą oboje małżonkowie albo tylko jeden z nich, wówczas pięcioletni termin nie obowiązuje. W tej sytuacji można jedynie liczyć na to, że małżonek uprawniony do otrzymywania alimentów ponownie weźmie ślub. Zawarcie nowego małżeństwa zawsze skutkuje wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego między małżonkami.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokata ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].