Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
20 Mar 2024Konkurs „Dziedzictwo wieków”. Medale dla zabytkowych obiektów i ich opiekunów
W konkursie „Dziedzictwo wieków” samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wyróżnia najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i osoby zajmujące się ochroną zabytków. Urzędnicy czekają na zgłoszenia.
Toruńska starówka, bydgoskie Młyny Rothera, skansen w Kłóbce, rezerwat archeologiczny w Biskupinie to tylko część obiektów z długiej listy zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, które przyciągają tysiące turystów z kraju i zagranicy. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego medalami wyróżnia najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i osoby zajmujące się ochroną zabytków.
– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Medale Hereditas Saeculorum dla zabytków i ich opiekunów
Wyróżnienia przyznane zostaną w dwóch kategoriach:
- w pierwszej – zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea;
- w drugiej – wnioski mogą składać osoby fizyczne, instytucje i organizacje.
Termin składania zgłoszeń w konkursie „Dziedzictwo wieków” mija 30 kwietnia. Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2024.
W ubiegłym roku medale zostały przyznane za wykonane prace konserwatorsko-restauratorskie wnętrza kościoła filialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Kozielcu (powiat bydgoski), spichlerzy w Grudziądzu i elementów architektonicznych kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.
CZYTAJ TAKŻE: Powstanie muzeum w Kałdusie pod Chełmnem. Rozmowa z prof. Wojciechem Chudziakiem
Za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków w 2023 roku nagrody odebrali prezes fundacji Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą Wojciech Buller, kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej UMK prof. Elżbieta Pilecka oraz archeolog architektury, historyk, animator kultury Robert Grochowski.
Regulamin konkursu tutaj.
Wniosek zgłoszeniowy w załączniku do tekstu.