Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
07 Sie 2024Mleko z banku w Toruniu. Zbilansowane, prebiotyczne, zdrowe
– To mleko jest lekarstwem dla dzieci, ludzie z banku to rozumieją – mówi mama Stefana, która od 16 miesięcy dzieli się pokarmem za pośrednictwem Banku Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Placówka, jedna z najstarszych tego typu w kraju, ma duże doświadczenie, zatrudnia fachowców i cieszy się zaufaniem w środowisku.
Stefan, syn Adriany Andrzejewskiej-Kuras i jej męża Mikołaja, urodził się jako wcześniak i wymagał zastosowania wielu procedur medycznych. Adriana spędziła z nim długie miesiące w szpitalu. Wtedy zdecydowała, że zostanie dawczynią.
Takich mam jak ona, honorowych dawczyń mleka kobiecego, jest wiele, w ciągu ponad dekady funkcjonowania toruńskiego banku przez jego laboratoria przewinęło się ich blisko 300, 25-30 w ciągu roku. Wiedzą, że idea i praktyka instytucji opiera się na ich zaangażowaniu. Wiedzą też, że efekt tego zaangażowania to dodatkowa szansa, którą dostają wcześniaki i inne noworodki pozbawione z przyczyn medycznych pokarmu własnej matki.
CZYTAJ TAKŻE: Tężnie solankowe. A może tak do Ciechocinka!
– Mleko kobiece jest unikalną, dynamicznie zmieniającą się substancją, której skład i właściwości dostosowują się do aktualnych potrzeb dziecka oraz jego stanu zdrowia. To swoisty gatunkowo pokarm, łatwo przyswajalny. Zawiera wszystkie niezbędne i idealnie zbilansowane składniki odżywcze, budulcowe, immunologiczne i rozwojowe. Jego skład jest zmienny – inny zaraz po porodzie, inny w kolejnych tygodniach i miesiącach życia. Takich właściwości nie posiada żadne mleko modyfikowane, którego skład jest zawsze stały, ściśle określony. Mleko kobiece, w przeciwieństwie do sztucznego, żyje. Zawiera bardzo dużą liczbę pożytecznych bakterii, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dziecka, wpływając na jego rozwój, na rozwój jego układu odpornościowego i nerwowego. Zawarte w nim oligosacharydy działają jak naturalne prebiotyki – tak o naturalnym pokarmie kobiecym mówi kierująca Bankiem Mleka doktor Elena Sinkiewicz-Darol, biotechnolog, specjalistka w dziedzinie biologii medycznej.
Bank Mleka Kobiecego
Placówka korzysta z nowoczesnego zaplecza, co gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo karmionych w ten sposób dzieci. Mleko od zdrowych dawczyń jest najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, potem badaniu mikrobiologicznemu, a następnie mrożone do temperatury minus 20 stopni Celsjusza i starannie przechowywane w szafach chłodniczych ze stałą, monitorowaną temperaturą. To daje gwarancję, że zachowa wszystkie walory dietetyczne i zdrowotne.
Bank Mleka Kobiecego współpracuje ze szpitalnymi i klinicznymi oddziałami neonatologicznymi w Bydgoszczy i w Łodzi, prowadzi też aktywną działalność naukowo-badawczą i szkoleniową. Na gruncie naukowo-badawczym współpracuje z Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, bydgoskim Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Politechniką Gdańską i gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, a także z Collegium Medicum UMK, w którym specjaliści z banku prowadzą zajęcia dla studentów.
kujawsko-pomorskie.pl