Na sygnale
Agnieszka Waszkiewicz
17 września 2024Powódź. Policja ostrzega przed oszustami
W wielu miejscach w kraju trwają zbiórki darów i pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych przez powódź. Policjanci ostrzegają przed oszustami żerującymi na nieszczęściu innych.
Niemal równo ze zbiórkami organizowane przez urzędy, instytucje, fundacje czy stowarzyszenia, wystartowały te fałszywe, prowadzone przez przestępców. Policjanci apelują o szczególną ostrożność.
Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych – mówi podkom. Tomasz Zieliński, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Każda pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów – dodaje.
CZYTAJ: GOK w Unisławiu prowadzi zbiórkę dla powodzian
Powódź. Policjanci radzą, jak uniknąć oszustwa
- Wspierajmy oficjalne zbiórki organizowane przez znane, zaufane organizacje.
- Weryfikujmy strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc.
- Sprawdzajmy, czy organizatorzy udostępniają kontakt do siebie – telefon lub adres e-mail.
- Uważajmy na podejrzane e-maile, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
W przypadku wątpliwości, co do wiarygodności zbiórki, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z jej organizatorem.
CZYTAJ: Kujawsko-Pomorskie solidarne z powodzianami [WPŁATY, ZBIÓRKA RZECZY, WOLONTARIAT]
Fałszywe wiadomości i przejęcia kont w social mediach
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega też przed fałszywymi wiadomościami SMS, które oszuści rozsyłają podszywając się pod Alert RCB. Mogą zawierać niebezpieczne linki, których nie należy otwierać.
Niebezpieczeństwo czyha na internautów chcących pomóc powodzianom, również w mediach społecznościowych. - Oszuści, żerując na ludzkiej tragedii w związku z sytuacją powodziową, próbują przejąć konta na profilach społecznościowych – mówi Zieliński.
Najczęściej publikują dramatyczne, przyciągające uwagę nagłówki ze zdjęciem dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link kierujący do strony logowania. Kliknięcie i podanie swoich danych – loginu i hasła, może skutkować przejęciem profilu. Jeśli ktoś znajdzie się w takiej sytuacji, najlepiej jest zamknąć podejrzaną stronę i zgłosić ją za pośrednictwem strony internetowej zespołu CERT Polska.