Na sygnale
Agnieszka Waszkiewicz
10 grudnia 2024Śmiertelny wypadek pod Chełmnem. Prokurator postawił zarzut kobiecie

Na drodze wojewódzkiej pod Chełmnem ktoś potrącił rowerzystkę i uciekł. Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym usłyszała młoda kobieta. Dlaczego odjechała z miejsca tragedii?
Do tragicznego wypadku doszło w czwartek 5 grudnia po godz.17.
Śmiertelny wypadek pod Chełmnem. Rowerzystki nie było widać w mroku
Dramat rozegrał się po zmroku na drodze wojewódzkiej nr 548 w Cepnie. - To nieoświetlony odcinek, nie ma tam żadnych zabudowań – mówi prokurator Witold Preis z Prokuratury Rejonowej w Chełmnie.
Kierowca osobówki potrącił rowerzystkę i odjechał. Rower nie był oświetlony, a 60-letnia kobieta nie miała założonej kamizelki odblaskowej. Wracała z zakupów, które niespełna godzinę wcześniej robiła w markecie Dino w Stolnie. Jechała drogą, chociaż wzdłuż niej jest ścieżka pieszo-rowerowa. Zginęła na miejscu.
Świadków wypadku nie było. Zbieranie materiału dowodowego nie było łatwe. - Było ciemno, padał deszcz – opowiada Preis. Dość szybko udało się ustalić, że kierowca poruszał się seatem.
CZYTAJ: Wypadek na DK 91. Jedna osoba nie żyje [ZDJĘCIA]
Śmiertelne potrącenie pod Chełmnem. Kobieta zgłosiła się sama
Ok. godz.1 w nocy z czwartku na piątek do komendy policji w Chełmnie zgłosiła się kobieta, która w porze wypadku przejeżdżała przez Cepno. - Przyszła z adwokatką – wyjaśnia Preis. 30-latka z Chełmna złożyła wyjaśnienia. Nie przyznała się do winy. - Twierdzi, że nie miała świadomości, iż potrąciła człowieka – relacjonuje Preis.
Tragedia na drodze pod Chełmnem. Kierującej grozi do 20 lat więzienia
Kobieta skojarzyła fakty, dopiero gdy w telewizji usłyszała o wypadku. Prokurator postawił jej zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W przypadku ucieczki (sprawca traktowany jest tak samo, jakby kierował pod wpływem alkoholu lub narkotyków), w grę wchodzi surowsza kwalifikacja prawna. Podejrzanej grozi od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.
Wobec 30-latki zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Musiała wpłacić 10 tys. zł.
CZYTAJ: Na „jedynce” pod Chełmnem zderzyły się trzy auta. Są ranni [ZDJĘCIA]
Śmiertelny wypadek pod Chełmnem. Czy tej tragedii można było uniknąć?
Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci 60-latki był uraz wielonarządowy. Wszczęte śledztwo raczej nie zakończy się szybko. Przed ewentualnym skierowaniem do sądu aktu oskarżenia, prokuratura zamierza zlecić przeprowadzenie szczegółowej opinii interdyscyplinarnej. Na temat przyczyny tragedii wypowiedzą się biegli sądowi m.in. z dziedziny rekonstrukcji wypadków drogowych. W Chełmnie i okolicy trwa dyskusja na temat tego czy tej tragedii można było uniknąć.
- W poniedziałek uczestniczyłam w komisji zajmującej się tematyką bezpieczeństwa w powiecie chełmińskim. Głównym tematem był śmiertelny wypadek – mówi prokurator Grażyna Wiącek, szefowa Prokuratury Rejonowej w Chełmnie. Uczestniczący w spotkaniu starosta, burmistrz i wójtowie rozmawiali o inwestowaniu w infrastrukturę pieszo-rowerową w kontekście tragedii. - Jest na coraz lepszym poziomie, a mimo to nie wszyscy z niej korzystają – zaznacza Wiącek i apeluje, by piesi i rowerzyści korzystali ze ścieżek i chodników tam, gdzie jest to możliwe.
Inny wątek to lekkomyślność tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. - O tej porze roku warunki na drogach są na tyle trudne, że nawet w ciągu dnia niezbędne jest oświetlenie przy rowerze oraz kamizelka odblaskowa – podkreśla Wiącek.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Jestem kierowcą. W ostatnich dniach miałem kilkukrotnie niebezpieczną sytuację przy złych warunkach pogodowych o zmroku nagle pojawiali się przed moim autem piesi na jezdni bez odblasków bez oświetlenia. Obawiam się, że zbyt łatwo trafić do więzienia... Obserwuję brak konsekwencji i karania pieszych w różnych sytuacjach!