Wiadomości
Dorota Witt
19 Gru 2022Dbają o zieleń, roznoszą pocztę. Zarabiają. A zupełnie niedawno byli wykluczeni społecznie
Spółdzielnia socjalna zatrudnia osoby zagrożone wykluczeniem społecznym m.in. z powodu niepełnosprawności i senioralnego wieku. Dotąd na rynku pracy ich szanse były marne. Teraz trudnią się opieką, porządkowaniem trawników, roznoszeniem poczty czy sprzątaniem nagrobków. Zarabiają i o to chodziło, ale nie to jest najważniejsze.
Spółdzielnia Socjalna „Wspólna sprawa" łączy: biznes spotyka się tu z pomocą, a rynek pracy z pracą socjalną.
Spółdzielnia socjalna w Chełmnie zatrudnia pięć osób
Zarabia na usługach świadczonych na rzecz samorządów, ale i klientów indywidualnych. Zatrudnia na stałe pięć osób. Nie każdy jednak może dostać tu pracę.
- Prowadzimy działalność gospodarczą od maja jako podmiot ekonomii społecznej - mówi Małgorzata Figura-Zima, prezeska zarządu Spółdzielni Socjalnej "Wspólna sprawa" w Chełmnie. - W czerwcu uzyskaliśmy status przedsiębiorstwa społecznego.
Obecnie pięć osób zatrudniamy na podstawie umowy o pracę. To ludzie zagrożeni wykluczeniem społecznym m.in. z powodu niepełnosprawności i senioralnego wieku (osoby po 60. roku życia). Zatrudniamy również osoby doraźnie na umowę zlecenie - dodaje.
Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna, podkreśla, że przedsięwzięcie się udaje także dzięki sąsiedzkim relacjom.
- Naszej inicjatywie przyświeca jeszcze jedna idea: rozwój współpracy z Gminą Chełmno - mówi.
Samorządy założyły „biznes" wspólnie. Postarały się o wsparcie finansowe na pierwszy rok funkcjonowania spółdzielni z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Pracownicy spółdzielni roznoszą pocztę Chełmińskiej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
Nie ma mowy o tym, by spółdzielnia zwinęła manatki, gdy zastrzyk gotówki się skończy. Zarabia, bo ma grono zadowolonych klientów i ciągle ich przybywa.
- Obecnie świadczymy usługi opiekuńcze (m.in. dla osób starszych) w miejscu zamieszkania (dla MOPS w Chełmnie i komercyjnie) oraz usługi z zakresu porządkowania i pielęgnacji terenów zielonych (dla miasta i klientów indywidualnych) - mówi Figura-Zima. - Realizujemy również usługi pocztowe na terenie Chełmna. Umowy na nie mamy podpisane z Gminą Miasto Chełmno, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmnie oraz Chełmińską Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową. Sprzątamy też nagrobki - dodaje.
Pracownicy spółdzielni podkreślają, że najważniejsza jest dla nich jakość. Potwierdzają to klienci, polecając jej usługi, zwłaszcza, że ceny są konkurencyjne.
- Zwracamy uwagę na wartość dodaną wynikającą z korzystania z naszych usług: jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym, zatem każdy kto zleca nam usługi przyczynia się do utrzymania zatrudnienia osób będących w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy - mówi Figura-Zima.
Seniorzy z Chełmna w „Lidze Mistrzów"
„Wspólna sprawa" wciąż się rozwija, nie tylko biznesowo. Ci, którzy jeszcze niedawno czuli, że są poza nawiasem życia społecznego, dziś włączają innych.
- Oprócz prowadzonej działalności gospodarczej staramy się odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności - mówi Figura-Zima. - Pozyskaliśmy środki z LGD Chełmno na realizację projektu "Liga Mistrzów" skierowanego do seniorów z terenu Chełmna. Mogą bezpłatnie korzystać z różnych form wsparcia. Oferujemy im m.in. usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, warsztaty kulinarne, szkołę tańca, naukę brydża wraz z wyjazdem na turniej brydżowy, konsultacje kosmetyczne, spotkania z psychologiem, warsztaty z właściwej segregacji odpadów, wizyty w kinie - dodaje.