BudujeMY
Joanna Dolecka
02 lipca 2023To możemy zrobić od razu. Wnioski na półmetku akcji Masz Głos w Chełmnie
Akcja Masz Głos w Chełmnie to już samonapędzająca się maszyna. Temat obecny jest w rozmowach dorosłych. Konkretne kroki podjęły dzieci - po happeningu prośby o sprzątanie po psach pojawiły się na drzwiach wejściowych do bloków i na skrzynkach pocztowych. DziękujeMY!
Jesteśmy po trzech działaniach w ramach akcji Fundacji Batorego Masz Głos w Chełmnie.
CZYTAJ: Masz Głos w Chełmnie. 400 dzieci na happeningu w centrum miasta [ZDJĘCIA]
#kupadozrobienia i #będzieładnie to:
- Twój pies Ma Głos - akcja na Facebooku z aktywnym udziałem opiekunów i ich zwierząt,
- Czyja to kupa? - performance z udziałem młodzieży z Technikum Mundurowego w Chełmnie,
- Nie robię obciachu, sprzątam po psie - happening z udziałem 400 dzieci z chełmińskich szkół, przedszkoli i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
I to nie jest ostatnie słowo, bo przed nami jeszcze działania edukacyjne z udziałem straży miejskiej i konsultacje z mieszkańcami, które po wakacjach przeprowadzi młodzież ze szkół średnich.
Jesteśmy zaledwie na półmetku, a Akcja Masz Głos w Chełmnie samoistnie przeszła w fazę konsultacji, jeszcze zanim dotarliśmy do tych zaplanowanych. Sporo wypowiedzi pojawiło się pod publikowanymi po każdym działaniu postami na Facebooku, a podczas spaceru pod hasłem „Czyja to kupa?” i happeningu rozmawialiśmy z wieloma mieszkańcami miasta.
Wnioski (zapisane na brudno, zanim będzie ładnie)
- Sprzątającym po psach opiekunom zwierząt zależy na tym, żeby sprzątali wszyscy.
DZIAŁANIA, JAK TO WYKORZYSTAĆ: warto podczas spacerów, przypadkowych spotkań, sąsiedzkich mijanek, zagadać o sprzątaniu (może nie gańmy się od razu, a pozwólmy się poznać, branie z kogoś przykładu to już relacja).
- 200 psich kup na ulicach w zabytkowej części miasta, najwięcej na trawnikach wokół ratusza. Widać, że niektórzy opiekunowie mają nawyk wyprowadzania tam swoich psów.
- Mieszkańcy chcą skutecznego karania przez straż miejską, również opiekunów zwierząt, które biegają bezpańsko, co czasem spowodowane jest tym, że zostały wypuszczone, żeby załatwić swoje potrzeby.
- Zwracają uwagę na problem obsikanych budynków, schodów, latarni, wejść na zabytkowe podwórka.
- Informują o braku koszy na ulicach w zabytkowej części miasta.
- Mówią o braku szacunku i ignorancji niesprzątających właścicieli psów.
CZYTAJ: Masz Głos w Chełmnie. Twój pies może być gwiazdą kampanii
DZIAŁANIA. JAK TO WYKORZYSTAĆ:
- widoczna na starówce, skuteczna straż miejska,
- ustawienie koszy,
- wprowadzenie zakazu wyprowadzania psów na trawniki przed ratuszem,
- rozmawowy z właścicielami psów, których opiekunowie nie sprzątają, niech wszyscy wiedzą, że nie ma zgody ani prawnej, ani społecznej na brudne miasto.
Dzieci to załatwią. Bezcenne i na przyszłość
Przygotowania do happeningu stały się okazją do rozmów - w szkołach i przedszkolach, o odpowiedzialności za zwierzęta, którymi się opiekujemy. I z tym, jako organizatorzy akcji Masz Głos w Chełmnie, wiążemy duże nadzieje.
Dzieci są bezcennym nośnikiem chętnie branych pod rozwagę, a przez to łatwiej przyswajalnych uwag, próśb, napomnień. Nie hamujmy ich działań.
Po happeningu na drzwiach wejściowych do bloków w mieście pojawiły się kartki z prośbami o sprzątanie po psach, a wlepki trafiły na skrzynki na listy (z dopisaną prośbą o sprzątanie), to robota dzieci. Czasem ich jeden krok to milion naszych.
Partnerami akcji Fundacji Batorego Masz Głos w Chełmnie są: Urząd Miasta Chełmna i Starostwo Powiatowe w Chełmnie.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Właścicielu owczarka niemieckiego, długowłosego z osiedla 750-lecia. Skorzystaj... Nauczysz się sprzątać po swoim przyjacielu!