Prawo
Marika Mercedes Nawrocka
28 Lut 2024Ważne zmiany w przepisach. Odrzucenie spadku w imieniu dziecka to ułatwienie dla rodziców
- Jeśli już odrzucamy spadek po zmarłym, a mamy dzieci, należy zadbać również o ich interes. Jeszcze do niedawna, do odrzucenia spadku w imieniu dziecka konieczna była zgoda sądu opiekuńczego. Po zmianie przepisów wystarczy spełnić określone warunki — wyjaśnia radczyni prawna Marika Mercedes Nawrocka z toruńskiej kancelarii LAW SPACE.
Kiedy umiera człowiek, który nie posiadał żadnego majątku lub majątek ten nie przewyższał posiadanych długów, jego bliscy zwykle odrzucają spadek. Co prawda, brak złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje już tylko tyle, że nabywamy go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli że nasza odpowiedzialność ogranicza się do wysokości majątku zmarłego (np. posiadanego mieszkania), to jednak zwykle warto pójść o krok dalej i pozbyć się problemu definitywnie. W przeciwnym wypadku mogą zgłaszać się do nas wierzyciele zmarłego i możemy zostać uwikłani w postępowania sądowe i egzekucyjne, których warto sobie oszczędzić.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Jeszcze do niedawna konieczna była zgoda sądu
Jeśli już odrzucamy spadek po zmarłym, a mamy dzieci, należy zadbać również o ich interes. Jeszcze do niedawna, do odrzucenia spadku w imieniu dziecka konieczna była zgoda sądu opiekuńczego. Wiązało się to z trwającym najczęściej minimum kilka miesięcy postępowaniem sądowym, a często również korzystaniem z pomocy prawnika i udowadnianiem sądowi, że przyjęcie spadku przez dziecko byłoby dla niego niekorzystne i niezgodne z jego interesem, właśnie m.in. z uwagi na długi. Było to o tyle kłopotliwe, że często chodziło o postępowania dotyczące zmarłych z dalekiej rodziny, z którą nigdy nie miało się kontaktu i nawet nie posiadało szczegółowej wiedzy o ich życiu i statusie majątkowym.
Spadek w imieniu dziecka można odrzucić spełniając warunki
Ustawodawca w końcu jednak zadbał o zmianę przepisów w tym zakresie i od 15 listopada 2023 roku i umożliwił rodzicom odrzucenie spadku w imieniu dziecka, zastępując zgodę sądu spełnieniem poniższych warunków:
• posiadanie władzy rodzicielskiej,
• uprzednie odrzucenie spadku przez któregokolwiek z rodziców,
• zgoda drugiego rodzica, chyba że oświadczenie składane jest wspólnie,
• odrzucenie spadku przez rodzeństwo dziecka.
CZYTAJ TAKŻE: Te należności przedawnią się z końcem roku. Radzimy, jak nie stracić pieniędzy
Jeżeli zainteresowany nie spełnia którejkolwiek z powyższych przesłanek lub też rodzice dziecka nie są zgodni w zakresie decyzji, nadal będzie trzeba uzyskać zgodę sądu. Warto jednak wspomnieć, że zgodę tę będzie mógł wydać sąd, przed którym toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, a nie osobny sąd opiekuńczy, co powinno wpłynąć pozytywnie na szybkość postępowania.
Powyższe zasady mają także zastosowanie do osób pozostających pod opieką (np. ubezwłasnowolnionych całkowicie), zaś oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka można złożyć również przed notariuszem.
Należy pamiętać, że powyższe zasady obowiązują tylko w odniesieniu do wniosków składanych po 15 listopada 2023 roku.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez radczynię prawną z Torunia Marikę Mercedes Nawrocką, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].