Prawo
Marlena Słupińska-Strysik
11 maja 2023Zabezpieczenie alimentów w sprawie rozwodowej
Od momentu złożenia pozwu do czasu zakończenia sprawy wyrokiem sądu może minąć nawet kilka lat. Co zrobić, by nie trzeba było czekać na alimenty dla dzieci, podpowiada adwokat ze Świecia Marlena Słupińska-Strysik.
Sprawy rozwodowe potrafią trwać niekiedy bardzo długo. Od momentu złożenia pozwu do czasu zakończenia sprawy wyrokiem sądu może minąć nawet kilka lat. Gdy rozwodzące się małżeństwo posiada małoletnie dzieci, sprawa wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana.
Małżonkowie bowiem niejednokrotnie w trakcie trwania sprawy rozwodowej postanawiają żyć oddzielnie. Jedno z nich wyprowadza się w inne miejsce i dzieci zamieszkują wówczas tylko z jednym z rodziców. Drugi rodzic niekoniecznie ma wtedy ochotę łożyć na utrzymanie swoich pociech w ogóle, lub łożyć takie kwoty, które pozwoliłyby na utrzymanie życia dzieci na odpowiednim poziomie, tj. najczęściej takim, gdy małżonkowie mieszkali jeszcze razem.
Przygotowując się do rozwodu warto zbierać paragony i rachunki
Zabezpieczenie alimentów na dzieci ma na celu wyeliminowanie takich sytuacji. Aby do tego doszło, najlepiej jest w pozwie o rozwód złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania sądowego i wskazać kilka kwestii. W szczególności należy podać sądowi, jakiej kwoty tytułem zabezpieczenia domagamy się na każde z dzieci. Powinniśmy też uzasadnić, skąd ta kwota wynika i dlaczego żądamy zabezpieczenia.
Poza tym warto podać, w jakim terminie kwota, której się domagamy, powinna być płatna i do czyich rąk. Nadto w razie opóźnienia w zapłacie powinny nam przysługiwać odsetki za opóźnienie, co możemy wyartykułować we wniosku. Przygotowując się do rozwodu, można zbierać paragony i rachunki zawiązane z utrzymaniem dzieci, co pomoże uwiarygodnić koszty ponoszone na ich utrzymanie i może ułatwić sądowi ocenę sytuacji przy udzielaniu zabezpieczenia.
Na alimenty nie trzeba czekać do zakończenia sprawy rozwodowej
Odnośnie do samego zabezpieczenia sąd orzeka w wydanym przez siebie postanowieniu. Takie postanowienie sąd może wydać po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy, gdzie przesłucha najpierw informacyjnie strony postępowania. Może też takie postanowienie wydać na posiedzeniu bez udziału stron. Nie dostaniemy wtedy wezwania do sądu do osobistego stawiennictwa, tylko otrzymamy korespondencję z wydanym już postanowieniem o zabezpieczeniu. Istotnym jest, iż sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu. Znaczy to, że w momencie doręczenia nam postanowienia nie musimy składać do sądu wniosku o nadanie takiej klauzuli. W razie gdyby druga strona nie zastosowała się do wydanego przez sąd postanowienia, możemy od razu zwrócić się do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Jak widać, środek w postaci zabezpieczenia alimentów jest niezwykle korzystny – pozwala na uzyskanie środków na utrzymanie dzieci na czas trwania postępowania sądowego, dlatego warto korzystać z jego dobrodziejstwa.
MAMY PRAWO
Każdy, kto chciałby zaproponować zagadnienie prawne do wyjaśnienia przez adwokata ze Świecia Marlenę Słupińską-Strysik, może przesłać je e-mailem na adres redakcji: [email protected].