Zdrowie
Agnieszka Waszkiewicz
30 sierpnia 2023Legionella może być pod prysznicem i w fontannie. Jak Chełmno zapobiega śmiertelnym zakażeniom?
Zakażenia legionellą potwierdzono już w czterech województwach. Sprawdziliśmy, co robią władze Chełmna, żeby ustrzec mieszkańców przed śmiertelną chorobą.
W połowie sierpnia w kraju głośno zrobiło się o masowych zakażeniach legionellą. Chorych cały czas przybywa. Do tej pory w woj. podkarpackim potwierdzono ponad 150 przypadków (najwięcej w Rzeszowie). Ludzie chorują też w woj. lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Zmarło już 16 osób.
Legionella w miejskich wodociągach i w nawilżaczu powietrza
Bakterie legionelli występują w przyrodzie - w wodzie (jeziorach, stawach, rzekach oraz w morzach) i w glebie. Niebezpiecznie robi się, gdy przedostaną się do miejskiej sieci wodociągowej, domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej czy do nawilżacza powietrza.
Namnażaniu się bakterii sprzyjają temperatura od 25 do 45 st. C, stojąca woda oraz zanieczyszczenia takie jak rdza lub glony.
CZYTAJ: Co trzeci lekarz to emeryt. Jeśli wszyscy odejdą, szpital może przestać istnieć
Jak można zarazić się legionellą?
Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, np. w kabinie prysznicowej, w pobliżu fontanny lub zraszacza. Im mniejsze są kropelki wody (aerozol), tym większa szansa na przedostanie się bakterii do dróg oddechowych. Legionellą nie można zarazić się pijąc skażoną wodę. Bakterie nie przenoszą się też z człowieka na człowieka.
Wodociągi w Chełmnie chlorują wodę zgodnie z harmonogramem
W związku z niepokojącymi doniesieniami medialnymi, chełmiński ZWiK dodatkowych działań profilaktycznych nie prowadzi. - Procedury są standardowe, jeśli chodzi o odkażanie czy ograniczanie zagrożenia bakteriami - mówi Jarosław Matuszewski, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie.
Przed legionellą i nie tylko, chroni nas według szefa wodociągów lampa UV na ujęciu wody. - Działa bez przerwy, 24 godziny na dobę przez cały rok – wyjaśnia Matuszewski.
W sieci może jednak dojść do skażenia wtórnego. - Dlatego raz na kwartał odbywa się chlorowanie. Przeprowadzamy je także po każdej awarii [ostatnie – nieco ponad tydzień temu – red.] – informuje Matuszewski.
Fontanny w Chełmnie dezynfekowane są raz w tygodniu
Wiceburmistrz zapewnia, że miasto dba o czystość wody w fontannach. - Woda wymieniana jest mniej więcej raz na tydzień lub doraźnie, w zależności od potrzeb – np. w przypadku szybszego zakwitu glonów przy wysokich temperaturach – mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Przy każdej wymianie wody stosowana jest tzw. chemia basenowa - środek poprawiający ph wody, środek przeciwko glonom oraz chlor – opowiada.
Jak poznać, że to legionelloza?
Legionella powoduje chorobę legionistów oraz gorączkę Pontiac.
Choroba legionistów prowadzi najczęściej do zapalenia płuc. Jej objawy to:
- złe samopoczucie
- bóle mięśni
- gorączka
- silne bóle głowy
- ból w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu
- dreszcze
- zaburzenia świadomości.
Legionelloza może też występować bez zapalenia płuc. Bakteria atakuje wówczas inne narządy. Może dojść m.in. do zapalenia mięśnia sercowego, uszkodzenia nerek i wątroby. Chorzy najczęściej umierają.
Gorączce Pontiac towarzyszą:
- ból głowy
- gorączka
- bóle mięśni
- dreszcze
- uczucie rozbicia.
Objawy najczęściej ustępują samoistnie po 2-5 dniach.
CZYTAJ: W szpitalu staję przed grupą trzydziestu facetów i po prostu muszę sobie z nimi poradzić
Legionelloza. Kto powinien uważać na śmiertelną chorobę?
Najwięcej zgonów na legionellozę jest wśród pacjentów, którzy mają inne schorzenia (m.in. cukrzycę, choroby serca, płuc, nerek oraz układu oddechowego). Bakteria może być groźna dla osób:
- powyżej 40 lat
- z obniżoną odpornością
- palących papierosy
- nadużywających alkoholu
- po przeszczepach i zabiegach chirurgicznych.
Jak ustrzec się przed legionellą w domu?
Nie ma szczepionki, która uchroniłaby przed chorobą legionistów. Można jej zapobiec przez odpowiednią dezynfekcję potencjalnych źródeł bakterii:
- regularne opróżnianie i czyszczenie basenów oraz wanien z hydromasażem
- stosowanie w basenach zabiegów chemicznych z wykorzystaniem chloru
- utrzymywanie systemów ciepłej wody powyżej 60 st. C i zimnej wody poniżej 20 st. C.