Ekologia
Na pewno obok ciebie rośnie drzewo roku! Zgłoś je do końca stycznia. Wygraj pieniądze i nagrody
Do końca stycznia 2024 r. jest czas na zgłaszanie drzew do konkursu. Rozejrzyjcie się wokół, na pewno macie swoje ulubione albo takie, które za każdym razem zwraca waszą uwagę. Nawet nie trzeba być dorosłym, żeby pochwalić się swoim drzewem!
Ćma bukszpanowa niszczy krzew w 2-3 dni. Dlaczego nawet ptaki jej nie lubią?
Ćma bukszpanowa to jeden z najbardziej żarłocznych szkodników. Jeśli w porę się nie zadziała, w ciągu 2-3 dni gąsienice potrafią zniszczyć cały krzak. Każdego właściciela ogrodu czy działki powinny zaniepokoić nawet pojedyncze brązowe liście na bukszpanie.
Atakują chmarami. Siadają na tym, kto akurat przechodzi obok
Atakują chmarami, choć ludzie nie są ich głównym celem, to gdy znajdą się na ich drodze mogą dotkliwie pokąsać. Strzyżaki nazywane są kleszczami ze skrzydłami. Nie dość, że latają, to jeszcze potrafią wcisnąć się niemal wszędzie. Czy są na nie jakieś sposoby?
Piórolotek bagniczek to bohater. Pożera owadożerną rosiczkę. Zapraszamy na łąki i mokradła
Tam gdzie jeszcze nie rosną obce gatunki traw, a łąki położone są z dala od rolniczych pól, można spotkać wiele rzadkich gatunków owadów. Jest wśród nich grupa zapylaczy, w tym trzmiele i nieocenione w walce z komarami ważki oraz piórolotek.
Co jest w kocimiętce, że koty tak bardzo za nią szaleją?
Gdy zakwitną pierwsze kwiaty, kot dziko wyrywa je z ziemi. Potem w nich się tarza, a na koniec błogo w nich usypia. Co takiego fascynującego jest w kocimiętce, że „mruczki” na jej tle tak szaleją. Tę bardzo popularną bylinę ogrodnicy radzą sadzić na grządkach warzywnych, bo odstrasza szkodniki. Nie lubią jej też komary, meszki i karaluchy.
To przez zanieczyszczenia i regulację Wisły jesiotry wyginęły jak mamuty
Zanieczyszczenia, regulacja koryta i zamknięcie połączeń ze starorzeczami niszczą populację ryb w Wiśle. Ostatniego jesiotra ostronosego złowiono w Dolinie Dolnej Wisły w latach 60-tych ubiegłego wieku, a te wielkie - dorastające do 5 m i ważące nawet 600 kg ryby, dożywały 140 lat.
Dzień bez samochodu. Wykluczone komunikacyjnie Chełmno nie ma na to szans [FELIETON]
Zrównoważony rozwój, zrównoważony transport obchodzą mnie od dawna - przyjmuję, że uwzględnianie ich na co dzień to zwykła przyzwoitość. Od czterech lat obserwuję postępujące wykluczenie komunikacyjne dotykające mieszkańców powiatu, w którym mieszkam. Tu nie ma miejsca na decyzje, czym dojechać. Ważne, żeby w ogóle dojechać.
Kun jest w mieście coraz więcej, bo sami je zapraszamy
Wygryzają dziury w poszyciu dachu, mogą przegryźć kable w aucie. Kun nie lubimy, bo potrafią nieźle uprzykrzyć człowiekowi życie. Jednak dzięki tym drapieżnikom w miastach nie ma plag szczurów i myszy, bo kuny chętnie na nie polują.
Dlaczego „śmierdzisz jak dudek”?
Dlaczego mówi się potocznie, że ktoś „śmierdzi jak dudek”? Ornitolodzy, którzy bezpośrednio zetknęli się z młodymi przedstawicielami tego gatunku, dobrze znają odpowiedź na to pytanie.